l:0
Speed Comp Results
Arq Boulder Competition -
Cranbrook, BC - Oct 28, 2017
Youth D - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Rolstad,Ainsley
22.27
19.00
 19.00 
2
  
Wills,Jorja
22.91
21.41
 21.41 
3
  
Herlihy,Kea
23.91
21.41
 21.41 
4
  
Gelinas,Oceane
25.78
23.54
 23.54 
5
  
Harrison,Riley
31.58
26.48
 26.48 
6
  
Betker,Sloane
31.97
30.58
 30.58 
Youth D - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Smith,Nathaniel
20.40
20.80
 20.40 
2
  
Hansen,Payton
22.97
23.86
 22.97 
3
  
Thomson,Ewan
DNF
59.45
 59.45 
Youth C - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Sernik,Zosha
11.37
12.04
 11.37 
2
  
Chaney,Taryn
11.63
12.58
 11.63 
3
  
Vanier,Alexa
15.18
13.68
 13.68 
4
  
Buhler,Julia
18.13
16.10
 16.10 
5
  
Hansen,Paige
18.21
17.75
 17.75 
6
  
Klein La Berge,Nina
18.48
19.45
 18.48 
7
  
Brinkert Johnston,Justice
21.10
20.43
 20.43 
8
  
McArthur,Kayla
21.90
26.78
 21.90 
9
  
Brannigan,Sarah
20.30
22.09
 20.30 
10
  
Franks,Meredith
23.50
23.50
 23.50 
Youth C - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
edwards,adam
13.69
13.01
 13.01 
2
  
Bergson,Leif
21.59
DNF
 21.59 
Youth B - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Sherkat,Tula
10.81
10.42
 10.42 
2
  
Larbalestier,Lauren
10.86
11.95
 10.86 
3
  
Bories,Patricia
13.87
13.72
 13.72 
4
  
Lofthaug,Paige
14.43
14.28
 14.28 
5
  
Moland,Kennedy
16.85
15.25
 15.25 
6
  
Marino,Anna
19.77
15.99
 15.99 
7
  
Ross,Piper
DNF
17.45
 17.45 
8
  
Advice,RyAnne
19.22
18.41
 18.41 
9
  
Papke,Jillian
21.39
20.06
 20.06 
10
  
Mallett,Abby
20.38
25.08
 20.38 
Youth B - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Foley,TJ
8.29
6.72
 6.72 
2
  
MacDonald,Benjamin
8.90
8.50
 8.50 
3
  
Bowden,Ezra
11.21
10.09
 10.09 
4
  
Long,Ethan
11.52
12.29
 11.52 
5
  
Nuyt,Felix
14.54
14.16
 14.16 
6
  
VanBeek,Rein
15.09
16.62
 15.09 
7
  
Ruzicka,Jamie
23.10
17.22
 17.22 
8
  
Sewell,Nathan
DNF
DNF
 9:99.00 
Open - Female

Rank
Y-Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Spurrell,Christy
8.23
8.85
 8.23 
2
 
Viner,Kate
11.31
10.55
 10.55 
3
 
Jurick,Kari
DNF
12.29
 12.29 
4
 
McCallum,Kate
16.78
13.39
 13.39 
5
 YA
LeDrew Guthrie,Issabella
15.11
13.52
 13.52 
6
 YA
Hyland,Lia
17.17
17.19
 17.17 
Open - Male

Rank
Y-Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
 YA
Stromner,Ben
7.31
DNF
 7.31 
2
 YA
Schimpf,Ethan
9.58
8.83
 8.83 
3
  
Colleaux,Lucas
9.88
9.02
 9.02 
4
 YA
Louis,Connor
9.73
9.02
 9.02 
5
 YA
Holt,Colby
10.39
10.08
 10.08 
6
 
Street,Jonah
DNF
12.55
 12.55 
7
 
Freeman,Ben
13.71
10.75
 10.75 
8
 YA
Weitzel,Blake
13.34
11.87
 11.87 
9
 YA
Colleaux,Carter
DNF
12.55
 12.55 
10
 YA
Haque,Abubakr
12.99
15.82
 12.99 
11
 YA
Steppan,Lake
19.72
19.19
 19.19 
Recreational - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Recreational - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Experienced - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Experienced - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Masters - Female

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Masters - Male

Rank
Competitor
PSO                           
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
International Federation
IFSC Pan-Am Council
National Climbing Federation
Alberta Climbing Federation
Ontario Climbing Federation
Quebec Climbing Federation