l:1
Speed Comp Results
SCBC Speed Provincials -
Central Saanich, BC - Apr 23, 2017
Youth D - Female

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Anctil,Madeleine
22.53
20.81
18.43
 18.43 
2
  
Chow,Sienna
22.84
23.36
 22.84 
Youth D - Male

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Youth C - Female

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Sherkat,Tula
13.96
13.28
12.48
12.16
 12.16 
2
  
Larbalestier,Lauren
14.47
DNF
15.57
12.78
 12.78 
3
  
Takashiba,Emi
12.54
11.58
DNF
11.25
 11.25 
4
  
Chow,Teagan
15.91
13.00
DNF
14.30
 13.00 
6
  
Boucher,Lily
24.09
DNF
 24.09 
Youth C - Male

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Jones,Connor
10.21
DNF
12.47
 10.21 
2
  
Long,Ethan
DNF
13.44
13.21
 13.21 
3
  
Geisler,Logan
15.19
17.30
 15.19 
Youth B - Female

CEC 2018 Youth B- Q-Time   

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Zacharias,Brielle
22.67
22.77
22.77
 22.67 
2
  
Binder,Alexis
30.77
32.06
DNF
 30.77 
3
  
Jamieson,Elladee
42.12
35.06
 35.06 
4
  
Lee,Hannah
DNF
DNF
 9:99.00 
Youth B - Male

CEC 2018 Youth B- Q-Time   

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Doyle,Brennan
12.43
12.12
13.39
12.09
 12.09 
2
  
McNamee,Guy
14.25
13.53
13.12
13.06
 13.06 
3
  
Newman,Ben
15.00
13.44
14.20
14.38
 13.44 
4
  
McNamee,Kindar
16.24
14.89
14.91
14.41
 14.41 
5
  
Head,Nathan
16.00
DNF
 16.00 
Open - Female

CEC 2018 Open- Q-Time   
CEC 2018 YA- Q-Time   
CEC 2018 J- Q-Time   

Rank
Y-Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
  
Stewart-Patterson,Alison
11.50
11.43
20.02
14.48
11.85
 11.43 
2
  
Spurrell,Christy
12.75
12.81
16.54
13.96
12.71
 12.71 
3
  
Trottier,Evelyna
13.57
13.89
15.45
DNF
13.82
 13.57 
4
 YA
Rogers,Teyha
15.43
12.82
15.04
14.23
15.64
 12.82 
5
 
Beauchemin,Zoe
18.01
16.82
16.86
 16.82 
6
  
Pimentel,Sophia
19.98
DNF
20.28
 19.98 
7
 YA
Jurick,Kari
27.47
DNF
26.48
 26.48 
8
 YA
Earle,Chloe
19.12
16.96
DNF
 16.96 
Open - Male

CEC 2018 Open- Q-Time   
CEC 2018 YA- Q-Time   
CEC 2018 J- Q-Time   

Rank
Y-Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
1
 
Luo,Ivan
10.35
DNF
9.24
8.57
8.69
 8.57 
2
 YA
Doyle,Aidan
10.08
12.28
10.73
9.41
10.44
 9.41 
3
 YA
Oneill,Ryan
9.85
8.70
10.72
9.62
8.64
 8.64 
4
  
Desjarlais,Isiah
9.29
12.43
11.02
9.94
DNF
 9.29 
5
 YA
Lastiwka,Hunter
12.39
12.42
11.53
 11.53 
6
 
Jones,Hayden
11.26
11.44
12.38
 11.26 
7
 
Sherkat,Tosh
13.10
13.02
12.48
 12.48 
8
 
Murdoch,Kyle
11.81
16.15
14.07
 11.81 
9
 YA
White,Alexander
15.43
13.13
 13.13 
10
 
Kask,Adrian
22.33
18.49
 18.49 
11
  
Greenough,Lucas
26.10
23.70
 23.70 
12
 YA
Dhillon,Armmeet
27.05
24.59
 24.59 
Recreational - Female

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Recreational - Male

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Experienced - Female

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Experienced - Male

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Masters - Female

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
Masters - Male

Rank
Competitor
Nat License             
Qualifier 1                  
Qualifier 2                  
1/8 Finals                    
1/4 Finals                     
Semi Finals                
Finals                        
Best Time                   
International Federation
IFSC Pan-Am Council
National Climbing Federation
Alberta Climbing Federation
Ontario Climbing Federation
Quebec Climbing Federation